• Przejdź do głównej nawigacji
  • Przejdź do treści
  • Przejdź do głównego paska bocznego
  • Przejdź do stopki

Travelman

Blog Turystyczny

  • Strona główna
  • Reportaże
    • Austria
    • Chorwacja
    • Czechy
    • Irlandia
    • Polska
    • Słowenia
    • Włochy
  • Mapy
    • Mapa reportaży
      • Włochy – mapa reportaży
      • Chorwacja – mapa reportaży
    • Mapa kempingów
  • Aktualności
Jesteś tutaj: Strona główna / Reportaże / Polska / Stary Browar w Poznaniu podziwiany przez cały świat

Stary Browar w Poznaniu podziwiany przez cały świat

31 lipca 2018 autor jaro 1 komentarz

Odwiedzając Poznań zdecydowanie warto zajrzeć do Starego Browaru przy ul. Półwiejskiej. Piwa już tutaj niestety nie ważą, ale jest to miejsce niesamowite, jedyne w swoim rodzaju. W środku miasta znajdziemy zakątek, który pozwoli oderwać się od szarej codzienności i wprowadzi w magiczny nastrój.

Stary Browar w Poznaniu

Historia w wielkim skrócie

Wszystko zaczęło się od wprawdzie zabytkowego, ale mocno niszczejącego XIX-wiecznego budynku przemysłowego. Dawniej mieścił się w nim słynny Browar Huggera, niemieckiego piwowara ze Schwarzwaldu i jego synów. Budynek przetrwał II Wojnę Światową i jeszcze w czasach PRL-u Zakłady Piwowarskie produkowały tu piwo. Po zamknięciu browaru w 1980 r., zaniedbany budynek szybko stał się siedliskiem miejscowych pijaczków. Aż pewnego dnia obiektem zainteresowała się Grażyna Kulczyk i należąca do niej spółka Fortis zainwestowała w renowację i zagospodarowanie tej nieruchomości. Prace trwały około roku i 5 listopada 2003 otwarto tutaj Centrum Biznesu i Sztuki Stary Browar. Następnie do starej części dodano nowe skrzydło, które zostało otwarte 11 marca 2007.

Cały kompleks ma, 6 kondygnacji (w tym 3 podziemne) i łączną powierzchnię ok. 130 000 m2. Znajdziemy tutaj ponad 200 sklepów, restauracje, kawiarnie, kluby, sale kinowe, punkty usługowe oraz biura, pomieszczenia wystawiennicze i galerie sztuki.

Obecnie właścicielem Starego Browaru jest Deutsche Asset Management.

Idea 50 50

To filozoficzna baza Starego Browaru, która zakłada, że 50% jego działalności koncentruje się wokół biznesu, a 50% wokół sztuki.

Takie połączenie daje możliwość obcowania na co dzień ze sztuką w przestrzeni publicznej. Każdy może tu przyjść i to bez żadnych opłat. No i przychodzą podziwiać tą „poznańską perełkę” turyści z całego świata. Nic dziwnego – projekt otrzymał liczne nagrody w międzynarodowych konkursach architektonicznych i nie tylko.

Stary Browar jest ogromnym centrum handlowym, ale jednocześnie galerią sztuki współczesnej i ważnym miejscem wydarzeń kulturalnych. Znajdziemy tu nietuzinkowe rzeźby i instalacje artystyczne rozsiane w różnych miejscach.

Na terenie Starego Browaru ma siedzibę fundacja Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, której misją jest upowszechnianie i ułatwianie dostępu społeczeństwa do kultury i sztuki.

Części Starego Browaru i dzieła sztuki

Stare skrzydło Browaru (odnowiony dawny Browar Huggerów) od strony ul. Półwiejskiej składa się z dwóch budowli, połączonych są ze sobą stalowym mostkiem.

Stary Browar - stalowy mostek
Stary Browar – stalowy mostek

Na rogu ulicy Półwiejskiej i Kościuszki znajdziemy efektowne wejście do tego większego gmachu.

Wejście do Starego Browaru
Wejście do Starego Browaru

A stąd już parę kroków do Atrium.

Atrium

Stary Browar - Atrium #1
Stary Browar – Atrium

Dawny Browar Huggera powstawał w czasach intensywnego rozwoju przemysłu, więc ówcześni właściciele inwestowali w automatyzację produkcji – maszyny parowe i elektryczność. Przy odbudowie zadbano o to, abyśmy i dzisiaj mogli poczuć industrialny posmak XIX wieku, jednak nie pozbawiony zupełnie pierwiastka nowoczesności. Widzimy połączenie surowej czerwonej cegły i elementów metalowych, wsporników, rur, zbiorników, kabli. Oświetlenie jest nowoczesne, ale świetnie pasuje do scenerii.

Stary Browar - Atrium #2
Stary Browar - Atrium #3
Stary Browar - Atrium #4
Stary Browar - Atrium #5

Kratownice oraz różne kładki, pomosty i blaszane konstrukcje tworzą niesamowitą scenerię. Zadbano nawet o najmniejsze detale, aby całość miała swój niepowtarzalny charakter.

W holu Atrium spotykamy się ze sztuką i to nie byle jaką – aż trzy rzeźby Igora Mitoraja

Thsuki-no-hikari (Blask Księżyca) - Igor Mitoraj, 1991 #1

Thsuki-no-hikari (Blask Księżyca)

Thsuki-no-hikari (Blask Księżyca) - Igor Mitoraj, 1991 #2

Igor Mitoraj, 1991

Eros alato (Eros skrzydlaty)

Eros alato (Eros skrzydlaty) - Igor Mitoraj, 1984

Torso del lago (Tors nad jeziorem)

Torso del lago (Tors nad jeziorem) - Igor Mitoraj, 2002

oraz marmurową, czarno-białą ławeczkę z siedzącym na niej krukiem autorstwa Piotra Kurki.

Konflikt między dobrem a złem - Piotr Kurka 2004
Konflikt między dobrem a złem – Piotr Kurka 2004

Dziedziniec Sztuki

Ze starego skrzydła do nowego możemy się dostać przechodząc przez Dziedziniec Sztuki. To bardzo ciekawie położone miejsce, z którego dobrze widać starą zabudowę z czerwonej cegły w XIX-wiecznym stylu arkadowym (Rundbogenstil), ceglany komin i wysoką wieżę zegarową. Siedząc przy kawiarnianym stoliku na świeżym powietrzu mamy widok od północy na Park Dąbrowskiego, do którego można stąd bezpośrednio wejść, a od południa widać wystające ponad zabudowę wieżowce Poznań Financial Centre i Andersia Tower.

Dziedziniec Starego Browaru #4
Dziedziniec Starego Browaru #3
Dziedziniec Starego Browaru #6
Dziedziniec Starego Browaru #5
Wieża zegarowa
Dziedziniec Starego Browaru #1
Galeria Sztuki
Dziedziniec Starego Browaru #2

Jest tutaj też galeria sztuki oraz największy na świecie kufel piwa.

Kufel to rzeźba z brązu autorstwa Wojciecha Kujawskiego, odsłonięta w 2007 r. z okazji otwarcia nowej części Starego Browaru. Przy tej okazji pobito dwa rekordy Guinnessa – największy kufel piwa i największa ilość wypitych z jednego naczynia litrów tego napoju.

Kufel - rzeźba z brązu, Wojciech Kujawski 2007
Kufel – rzeźba z brązu, Wojciech Kujawski 2007

Pasaż

Nowe skrzydło Starego Browaru, czyli Pasaż zaprojektowano w harmonii do starego skrzydła, czyli też w klimacie industrialnym, jednak bardziej swobodnie i nowocześnie. Więcej tutaj jest elementów ze szkła i stali, wszystko dobrane z wielkim smakiem tworzy zgraną całość w stylu postmodernistycznym.

Do Pasażu możemy wejść ze wspomnianego wcześniej Dziedzińca Sztuki, albo z zewnątrz, od zachodu, przez wejście przy ul. Ratajczaka.

Wejście do Pasażu od ul. Ratajczaka #1
Wejście do Pasażu od ul. Ratajczaka #2

Przeszklona w całości zachodnia fasada to instalacja artystyczna, wspólne dzieło z 2007 r. Adama Garnka oraz projektantów Starego Browaru. Po zmroku możemy podziwiać intensywną grę świateł.

W środku wysoki hol z przeszklonym dachem.

Stary Browar - Pasaż #1
Stary Browar - Pasaż #2
Stary Browar - Pasaż #3
Stary Browar - Pasaż #4

Wystrój pasaży zaprojektował scenograf Ryszard Kaja.

W pasażu spotkamy rzeźbę w stylu Mangi.

Henyo-Penyo Myomyonmyo (2005)
Henyo-Penyo Myomyonmyo – dzieło japońskiego artysty i performera (2005)

Zatrzymujemy się przy wielkiej szachownicy. Czas na dużą kawę.

A nad nami, podwieszona do sklepienia, faluje metalowa larwa rodem z Matrixa.

Opertus Lunula Umbra - rzeźba kinetyczna
Opertus Lunula Umbra (Ukryty Cień Księżyca) U-Ram Choe 2008 – Obiekt zrealizowany na V Biennale w Liverpoolu jest rzeźbą kinetyczną (ruchomą). Inspirowany naturą – ciałami owadów.

Park Dąbrowskiego

Od północnej strony zabudowy zagospodarowano stary Park Dąbrowskiego i otoczono ogrodzeniem wykonanym z pionowo powbijanych stalowych kątowników, autorstwa japońskiego architekta Tadao Ando. Park urzeka zabytkowym drzewostanem, ale jest też miejscem, gdzie odbywają się liczne imprezy kulturalne i edukacyjne. W sezonie park oferuje darmowe miejsca piknikowe i leżaki.

Widok na Stary Browar z Parku Dąbrowskiego
Widok na Stary Browar z Parku Dąbrowskiego

Na trawnikach spotkamy gigantyczne modele owadów, przy każdym jest umieszczona tabliczka z informacjami o danym okazie.

Gigantyczne owady przy Starym Browarze #1
Gigantyczne owady przy Starym Browarze #2

Ekstrawagancki hotel

Oprócz rzeźb i instalacji zlokalizowanych w publicznych przestrzeniach Starego Browaru, osobna kolekcja sztuki wyeksponowana jest na terenie specyficznego hotelu Blow Up Hall 50 50, który stanowi integralną część kompleksu.

Hotel zajmuje część zabytkowego zabudowania Starego Browaru. W hotelu są tylko 22 pokoje, ale jest to bardzo awangardowy, eksperymentalny i luksusowy 5 gwiazdkowy hotel z restauracją i barem.

Hotel Blow Up Hall 50 50
Hotel Blow Up Hall 50 50

Pokoje nie mają numerów a zamiast klucza goście otrzymują iPhone’a, który umożliwia odnalezienie pokoju i jego otwarcie, a także pełni rolę przewodnika po Starym Browarze i wydarzeniach kulturalnych Poznania.

Blow Up Hall 50 50
Blow Up Hall 50 50

Na terenie hotelu znajduje się znaczącą kolekcję sztuki współczesnej a sam Blow Up Hall 50 50 jest określany jako interaktywne dzieło sztuki.

Udostępnij

W kategorii:Polska Tagi:Polska, Poznań

Reader Interactions

Komentarze

  1. Anna071 napisał

    29 sierpnia 2018 o 04:29

    Podoba mi się ta idea 50/50 – sensowne połączenie misji i komercji. I to w „opakowaniu” europejskiego formatu. Co najmniej! 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pierwszy Sidebar

Aktualności

Wenecja - Karnawał 2023

Karnawał w Wenecji 2023

Najsłynniejszy w Europie karnawał w Wenecji odbywa się w tym roku w dniach od 4 do 21 lutego. Z rozmachem powraca wenecka tradycja karnawałowa – po dłuższej przerwie, kiedy to obowiązywały zupełnie inne maski… Teraz już bez żadnych ograniczeń, na przepełnionych placach, odbywają się różne pokazy, wystąpienia uliczne i wodne, koncerty, spektakle teatralne oraz zabawy […]

Rosolina Mare - letni karnawal #11

Letni karnawał we włoskim miasteczku Rosolina Mare

25 czerwca 2022 r. goście kurortu Rosolina Mare nad Adriatykiem, w północnej części Włoch, mogli zobaczyć paradę karnawałową. Kolorowe stroje, muzyka i dużo radości!   Polecamy kempingi w pobliżu: Kemping Rosapineta  

Wenecja 7 minut po godzinie dziewiątej - fot.: Claudio Vianello, www.claudiovianello.com

Wenecja o 9:07

Taki oto piękny widok można zobaczyć dopływając do Wenecji w porannych godzinach.

Tagi

Apulia Austria Casanova Chioggia Chorwacja Dalmacja Delta Padu Istria Morawy Polska Poznań Rosapineta Rzym Wenecja Wenecja Euganejska Wiedeń Wrocław wydarzenia kulturalne Włochy Włochy południowe Włochy północne zabytki

Footer

Strony

  • Mapy
  • Polityka Plików Cookies
  • Polityka Prywatności

Kategorie

  • Aktualności
  • Austria
  • Chorwacja
  • Czechy
  • Irlandia
  • Polska
  • Słowenia
  • Warto zobaczyć
  • Włochy

© 2023 · Travelman.pl · Blog Turystyczny · Poznański Travel