Jeśli będziecie w Wenecji i już zwiedzicie wszystkie obowiązkowe zabytki, znajdźcie koniecznie czas, by zaglądnąć do Fondaco dei Tedeschi. Nie będziecie mieli problemów z jego znalezieniem. Efektowny budynek stoi nad Canal Grande, niedaleko mostu Rialto. W XIII wieku funkcjonował jako zajazd i magazyn dla kupców niemieckich, w latach 30. XX wieku była tu poczta, teraz zaś luksusowy dom towarowy.
Budowlę kupił Benetton, a gwiazdor architektury Rem Koolhas wraz z holenderską pracownią OMA odpowiedzialny był za jej odnowienie. Fondaco dei Tedeschi to znakomity przykład połączenia historycznego obiektu z wyrafinowanym designem i luksusem. Nawet jeśli nie kupicie niczego w butikach znanych projektantów, to spędzicie czas wśród niezwykłych wnętrz i będziecie mogli podziwiać panoramę Wenecji z efektownego tarasu.
Butiki i taras
Niech was nie przestraszy przystojny mężczyzna w liberii, stojący przy wejściu. Jego zadaniem jest otwarcie dla was drzwi. A więc w drogę….
Na parterze Fondaco dei Tedeschi, na dużej przestrzeni, zapewniającej niezakłóconą widoczność we wszystkich kierunkach, udekorowanej przez weneckich rzemieślników są kawiarnie i restauracja prowadzona przez szefa kuchni z Padwy Massimiliana Alajma. Poza tym umieszczono tu sklepy z pamiątkami, włoskie marki spożywcze oraz butiki oferujące wyroby weneckich rzemieślników.
Pierwsze piętro przeznaczono dla kobiet, drugie – dla mężczyzn, a trzecie – dla firm obuwniczych. To raj dla lubiących robić zakupy. Często bywają tu przeceny, więc może upolujecie markową odzież po dostępnej cenie.
Piętro czwarte jest dobudowane i wzbudza nadal kontrowersje fachowców. Poniżej starego świetlika zamontowano nowy sufit, wsparty na szklanej konstrukcji, który podtrzymuje salę konferencyjną i wystawową. Jest ona jakby zawieszona nad dziedzińcem.
Znalazła się tu również instalacja wizualna Under Water Fabrizia Plessiego (znany włoski twórca i rzeźbiarz). Z sali schody prowadzą na taras na dachu. Cały kompleks dostępny jest dla zwiedzających za darmo. Turyści pokochali go od razu, bo takiego widoku (360°) Wenecji, jak z tarasu na dachu Fondaco nie ma nigdzie.
Nowoczesność spotyka się z historią
Przed architektami pracującymi nad odnowieniem Fondaco było trudne zadanie. Musieli stworzyć obiekt spełniający wymagania wygody (schody ruchome, windy) i bezpieczeństwa XXI wieku nie naruszając zabytkowej konstrukcji i dbając o każdy detal.
— Cała historia tego miejsca byłą dla nas równie ważna, poczynając od XVI-wiecznego pałacu, po dzisiejszą adaptację. — tłumaczył Ippolito Pestellini Laparelli, najmłodszy dyrektor OMA, koordynujący prace nad projektem razem z Remem Koolhaasem oraz architektką Silvią Sandor.
Zachowano sporo starych elementów. Na środku dziedzińca nadal stoi dawna studnia a prawdziwa „chicca” to napisy na kolumnach pozostawione przez kupców sprzed setek lat. Podczas renowacji na fasadzie całkowicie zamalowano alegoryczne freski, wykonane w 1508 roku przez najsławniejszych wówczas malarzy, Giorgione i Tycjana. Nieliczne ocalałe fragmenty są obecnie eksponowane w Gallerie dell’Accademia.
Uwagę zwracają olbrzymie jasnoczerwone schody ruchome ze wstawkami z brązowego drewna, po wschodniej stronie budynku.
W atrium zachwyca efektowna nowa posadzka wykonana z czerwonych oraz białych marmurowych pasów. Czerwonych i złotych elementów jest więcej. Widać je na ścianach, balustradach, schodach, terakotowych ścianach oraz podłogach lastryko, a także na bramach.
Dziedziniec jest otwarty dla turystów i mieszkańców, nawet gdy dom towarowy jest nieczynny. Pełni rolę placu miejskiego i zawsze spotkacie tu odpoczywających ludzi. Łatwy dostęp do zabytkowych budowli nie jest w Wenecji czymś oczywistym. Wiele pałaców bowiem odrestaurowano, jednak mieszczą się w nich hotele lub muzea i wstęp nie jest prosty.
Niecodzienne są również aranżacje butików. Ich właściciele dostosowali je do zabytkowego wnętrza, nie rezygnując jednak z nowoczesnych elementów. Wystawy same w sobie są czasami dziełem sztuki.
Cenna budowla
W XIII wieku wybudowano Fondaco dei Tedeschi specjalnie dla kupców niemieckich, którzy tu mieszkali i składowali towary. W 1300 roku, wraz przejęciem domów należących do rodziny Polani, obiekt został rozbudowany. W 1505 roku został zniszczony przez wielki pożar. Senat wenecki zarządził przebudowę spalonego budynku. Projekt sporządzili Giorgio Spavento i Antonio Abbondi. Liczne remonty wnętrz przeprowadzono w XIX wieku oraz w latach 30. XX wieku w celu adaptacji budynku na urząd ceł. W 1939 roku w budynku ulokowano Pocztę Włoską, nie zmieniając jednak jego pierwotnego rozplanowania. Na początku XXI wieku postanowiono przekształcić Fondaco dei Tedeschi w centrum handlowe z panoramicznym widokiem na miasto.
W 2008 roku zapadła decyzja o sprzedaży Fondaco dei Tedeschi grupie Benetton. Rodzina Benetton zapłaciła za obiekt 54 miliony euro; 6 milionów zostało przekazanych Wenecji w zamian za zniesienie ograniczeń dotyczących publicznego korzystania z budynku, co najmniej 40 milionów zostało wydanych na remonty i restauracje wykonane przez studio OMA architekta Rema Koolhassa.
Kemping Rosapineta
Kemping Marina di Venezia
Kemping Ca’ Savio
Kemping Residence Village
Kemping Italy Camping Village
Kemping Jesolo
Gosia napisał
Widziałam kiedyś film, gdzie głównym bohaterem właśnie był ten dom towarowy i do teraz jestem pod wrażeniem, jak to wygląda i co tam sprzedają.
Riwana napisał
Wygląd tego domu towarowego robi wielkie wrażenie. Dobrze, że pomimo remontu starali się zachować starą architekturę.