Rzym ma swoje miasteczko filmowe, którego zwiedzanie jest ogromną gratką, nie tylko dla miłośników filmów. Początki Cinecittà, słynnego włoskiego kompleksu, sięgają lat 30. XX wieku. Studio jest czynne do dzisiaj i można je zwiedzać z przewodnikiem.

Tu między innymi Martin Scorsese kręcił Gangi Nowego Jorku, a Mel Gibson Pasję. Telewizje BBC i HBO kręciły tu zdjęcia do serialu Rzym, serialu sci-fi Doktor Who i do obrazu Ogień z Pompejów. Dekoracje do tych obrazów robią ogromne wrażenie.

Budowa studia Cinecitta trwała 457 dni, a uroczystego otwarcia dokonał sam Benito Mussolini 28 kwietnia 1937 roku.

Duce podczas ceremonii rzekł: „Kino jest najsilniejszą bronią”. Zgodnie z tą zasadą studio wyprodukowało ponad 300 filmów historycznych i propagandowych. Podczas wojny Cinecittà zniszczona została niemal całkowicie. Najpierw zarekwirowali ją Niemcy, później alianci otworzyli tu obóz dla uchodźców.

Dzięki powojennym staraniom władz po II wojnie światowej studio odbudowano w jeszcze większym wymiarze. Obecnie zajmuje 40 hektarów. Znajdują się tu między innymi: 22 hale zdjęciowe, w tym największa w Europie hala do nagrywania z dźwiękiem na potrzeby telewizji, 280 studia produkcyjne i garderoby, 21 charakteryzatornie, 82 warsztaty rzemieślnicze i magazyny rekwizytów oraz 7 hal dźwiękowych do nagrywania dubbingu.

W tej fabryce marzeń zwiedza się świetnie zachowane i gotowe do ponownego użycia dekoracje.
Można wędrować ulicami Nowego Jorku, poczuć, jak toczyło się życie starożytnego Rzymu i przysiąść przy Koloseum. Są także tutaj wierne kopie setek metrów ulic Paryża, klasztor z filmu Imię róży, pałac cesarza Chin, kompletne wnętrza okrętów podwodnych, kopalń, stacji kolejowych i rzymskiego metra oraz baśniowe scenerie użyte do produkcji filmu o Przygodach Barona Munchausena. W latach 50. XX w. studio wykorzystywano do produkcji filmów amerykańskich Rzymskie wakacje i Ben Hur w reżyserii Williama Wylera czy Quo vadis w reżyserii Mervyna LeRoya.
Tu tworzyli znani reżyserzy: Alessandro Blasetti, Roberto Rossellini, Vittorio De Sica, Luchino Visconti, Sergio Leone, Sergio Corbucci i Sergio Sollima. Całą swoją twórczość związał z tym studiem Federico Fellini. Mistrz powiedział nawet w jednym z wywiadów, że gdyby miał wybrać miasto do życia, to byłaby to Cinecittà. Nazywał ją „miastem ze snów”. Studio nr 5 poświęcone jest Felliniemu.
![Anita Ekberg - La dolce vita, Federico Fellini [Public domain]](https://www.travelman.pl/wp-content/uploads/2019/06/Anita_Ekberg1.jpg)
Zebrano tu między innymi rekwizyty z filmów mistrza . Słynną aksamitną suknię Anity Ekberg z filmu Dolce vita można zobaczyć z bliska.
Warto się samemu przekonać, czy kompleks nadal działa na wyobraźnię i wybrać się na wycieczkę. Dociera tu linia metra, a przystanek nazywa się Cinecitta. Miasteczko otwarte jest codziennie (poza wtorkami) od 9:30 do 18:30. Za bilet, zależnie od wybranej opcji zwiedzania, zapłacimy 15 euro, ulgowy kosztuje 13 euro.

tekst: Alina Gierak
foto: A.P.
Kemping Real Village Roma (Lacjum, Rzym)
Dodaj komentarz